Yurtdışı Eğitimler
Amerikada Akademi
İngilterede Eğitim
Kanadada Eğitim
Maltada Egitim
İtalyada Egitim
Fransada Egitim
Hollandada Egitim
Almanyada Egitim
Avusturalyada Egitim
Uluslararasi Bakalorya
Avusturyada Egitim
Bulgaristanda Egitim
Belcikada Egitim
Cınde Egitim
Finlandiyada Egitim
İsvecte Egitim
İspanyada Egitim
Danimarkada Egitim
Yeni Zelendada Egitim
Norvecte Egitim
Macaristanda Egitim
Rusyada Egitim
Estonyada Egitim
Öğrenci Danışma Hattı
0041763960034
info@see-on.com

 

Cinde Yasam


 Çin yönetim açısından eyaletlere bölünmüş bir devlettir.  Aynı zamanda Çin’de azınlık etnik grupların toplu yaşadığı özerk bölgeler de bulunmaktadır.  Bu nedenle Çin’in her noktasında aynı kültürü görmeniz mümkün değildir.

Çin, geniş bir yüzölçümüne sahiptir.  Bu yüzölçümü üstünde zengin bir kültür varlığını sürdürmektedir.  Bu nedenle her yıl pek çok insan turistik amaçlı Çin’e gider.  Ancak bu zengin kültür zaman zaman başka ülkelerden eğitim amaçlı Çin’e gidenlere farklı gelebilmektedir.  Örneğin Çin mutfağı Türk mutfağından oldukça farklıdır. Zaman içerisinde ise Türk öğrencilerin Çinli’lerin yaşam tarzına, yemeklerine, adetlerine alıştığı görülmektedir.  Çin’e gidecek olan öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan ikisi ise konaklama ve yaşam masrafları üzerinedir.  Ülkelerinden oldukça uzakta bir yerde yaşayacak olan öğrenciler, karşılarına çıkabilecek masrafları bilmeli ve ona göre planlarını yapmalıdır.  Çin’de Pekin ve Şangay gibi büyük şehirler oldukça pahalıdır.  Büyük ve gelişmiş şehirlerden uzaklaştıkça yaşam maliyetleri düşer. 

Çin’e eğitim amaçlı giden öğrenciler eğitim aldıkları okulların yurtlarında ya da kiraladıkları dairelerde konaklayabilirler.  Konaklama ücretleri seçilen konaklamaya bağlı olarak değişmektedir. Örneğin Çin’de merkezde olmayan bir üniversitede bir akademik yıl boyunca 750 USD’e konaklamak mümkün olabilmektedir.  Ancak bölgeye ve okula bağlı olarak ücretler yükselir.  Çin’in ülkemize yakın bir ülke olmamasından dolayı ulaşım maliyetleri de merak edilen bir konudur. Türk Hava Yolları ile Pekin ve Şangay’a gidiş dönüş direk uçuş ücretleri 1,200 TL ile 1,500 TL arasında değişir.  Ek olarak öğrencilerin yılda bir sağlık kontrolü, oturma izni, sağlık sigortası için ödemeler yapması gerekecektir.

Dünya üzerinde her beş insandan biri Çinli’dir.  Başka bir ifadeyle Dünya nüfusunun %20’sini Çin’liler oluşturur (Toplam nüfus 1,331.460.000). Güney Doğu Asyda’da yer alan Çin, Dünya üzerinde yüz ölçümü en büyük ülkeler arasında dördüncüdür.  Çin ekonomisi ise son yıllarda yaptığı ataklarla Dünya’nın altıncı büyük ekonomisi olmayı başarmıştır.  İşte tüm bu nedenlerle Çin Dünya’nın en önemli ve dikkate değer ülkelerinden biridir.   Ülkenin başkenti Pekin’dir. Diğer gelişmiş bir şehir olan Şangay ise ticaretin başkenti olarak gösterilmektedir.

Çin para birimi Yuan Renminbi’dir.  1 TL = 4.12 Yuan’dır.  Çin ile Türkiye arası saat farkı ise altıdır.  Türk Hava Yolları ile İstanbul’dan başkent Pekin’e ve yine Çin’in önemli şehirlerinden Şangay’a direk uçuşlar gerçekleşmektedir.

 
 
NEDEN CİN
 

Çin ekonomik anlamda Dünya’nın en hızlı büyüyen ve genişleyen ülkelerinden biridir.  Pek çok ülkeye çok farklı alanlarda ürün ihraç eden Çin ile iyi ilişkiler kurabilmek için Çince’yi bilmek ve bu kültürü tanımak oldukça önemlidir.  Dünya’da en çok kişinin konuştuğu dil olan Çince, günümüzde bu dili bilenlere pek çok iş kapısı açmaktadır.  Bu nedenle her yıl Çince öğrenmek ve Çin kültürünü tanımak düşüncesiyle Dünya’nın dört bir yanından öğrenci Çin’e eğitim amaçlı gitmektedir.  Ayrıca Dünya sıralamasında Çin’den üniversiteler bulunmaktadır.  Bu üniversitelerde eğitim alan öğrenciler sahip oldukları prestijli diplomayla sadece Türkiye’de değil, Dünya’nın pek çok ülkesinde saygınlık kazanır.

 

 

CİN VİZESİ

 

Türk vatandaşlarının, Çin’e eğitim amaçlı gidiyorlarsa vize alması gerekmektedir.  Çin’in Ankara’da Büyükelçiliği, İstanbul’da da Konsolosluğu vardır.  Vize başvuruları Konsolosluğun yetkili kılmış olmuş olduğu acentalar aracılığıyla yapılmaktadır.  Öğrenci vizesi ikiye ayrılır;  Study visa (X Visa), Çin’de altı aydan uzun süreli eğitim alacak öğrencilerin başvuracağı vize türüdür.  Visiting visa (F visa) ise Çin’de altı aydan kısa süreli öğrencilerin başvuracağı vize türüdür.

Öğrencilerin başvuru aşamasında, bir okula kayıt olması ve eğitim / yaşam masraflarını karşılayacak olan sponsorlarının maddi durumlarını gösterir belgeleri Konsolosluğa sunmaları gerekmektedir.

 
 

 


Web Tasarımı

Bilgi Formu / Info

Öğrenci Bilgi Formu

(PDF / Word)

Anmelden Formular

(PDF / Word)