Yurtdışı Eğitimler
Amerikada Akademi
İngilterede Eğitim
Kanadada Eğitim
Maltada Egitim
İtalyada Egitim
Fransada Egitim
Hollandada Egitim
Almanyada Egitim
Avusturalyada Egitim
Uluslararasi Bakalorya
Avusturyada Egitim
Bulgaristanda Egitim
Belcikada Egitim
Cınde Egitim
Finlandiyada Egitim
İsvecte Egitim
İspanyada Egitim
Danimarkada Egitim
Yeni Zelendada Egitim
Norvecte Egitim
Macaristanda Egitim
Rusyada Egitim
Estonyada Egitim
Öğrenci Danışma Hattı
0041763960034
info@see-on.com

 

Bulgaristanda Hayat


Bulgaristan, Avrupa Birliği üyesi bir ülkedir.  Bu nedenle Bulgaristan Üniversiteleri'nden alacağınız diplomanın uluslararası geçerliliği vardır.  Bulgaristan’da eğitimi cazip kılan nedenlerden biri de üniversitelere giriş şartlarının kolay olmasıdır.  Türk öğrenciler, lise diploması sahibi oldukları takdirde, Türkiye’de Yüksek Öğretime Giriş Sınavına girmelerine gerek kalmadan Bulgaristan Üniversiteleri'ne başvuru yapabilirler. 

Eğitim ve yaşam masraflarının çok uygun olmasının yanı sıra, Türkiye’ye ulaşım kolaylığı da Bulgaristan'ı eğitim için tercih edilir hale getirmektedir.

 

Türkiye’ye komşu olan Bulgaristan, 2007 yılında Avrupa Birliği’ne girmiştir.  Ülkede yaşayan en yoğun yabancı nüfusu Türkler oluşturmaktadır.  Bulgaristan'ın toplam nüfusu ise 7,660.000'dir.  Ülkenin resmi dili Bulgarca'dır. Sofya, Varna, Filibe, Burgaz, Plevne eğitim amacı için tercih edilen şehirler arasında yer almaktadır.

 

Bulgaristan’da kullanılan para birimleri Euro ve Leva’dır.  İstanbul ile Bulgaristan'ın başkenti Sofya arasında uygun ücretli uçak biletleri ile uçmak mümkün olmakla birlikte, ülkeye Türkiye’den otobüsle ulaşım da mümkündür. Otobüs ile ulaşım yolunu tercih eden öğrenciler €60 gibi oldukça ekonomik ücretler ile seyahat etme şansını da yakalayabilirler. Bulgaristan ile Türkiye arasında saat farkı bulunmamaktadır.

Bulgaristan’a eğitim için giden Türk öğrencilerin, oradaki yaşama kolayca adapte olma nedenlerinin başında, ülkedeki Türk nüfusunun yoğunluğu gelir.  Bulgaristan’da, şehirlerde ve kırsalda çok sayıda Türk yaşamaktadır.  Üniversitelerdeki Türk oranı da oldukça fazladır.  Öğrenciler okul yurtlarında konaklayabilecekleri gibi, okullarına yakın bölgelerde daire de tutabilirler.  Bulgaristan’da bir öğrencinin konaklama dahil yaşam maliyetleri €250 - €350 arasında değişmektedir.  Öğrencilerin, yasal olarak çalışma hakkı vardır.

 

Bulgaristan vizesi alacak olan öğrenciler, başvurularını, İstanbul’da bulunan Bulgaristan Konsolosluğu’ndan randevu alarak yapabilirler.  Öğrenci vizesine başvuru aşamasında adayların, Bulgaristan’da bir okula kayıt yaptırmış olmaları ve ailelerinin öğrencinin Bulgaristan’da bulunduğu süre boyunca eğitim ve yaşam masraflarını karşılayacak maddi güce sahip olduğunu ispatlamaları gerekmektedir.


Web Tasarımı

Bilgi Formu / Info

Öğrenci Bilgi Formu

(PDF / Word)

Anmelden Formular

(PDF / Word)