Yurtdışı Eğitimler
Amerikada Akademi
İngilterede Eğitim
Kanadada Eğitim
Maltada Egitim
İtalyada Egitim
Fransada Egitim
Hollandada Egitim
Almanyada Egitim
Avusturalyada Egitim
Uluslararasi Bakalorya
Avusturyada Egitim
Bulgaristanda Egitim
Belcikada Egitim
Cınde Egitim
Finlandiyada Egitim
İsvecte Egitim
İspanyada Egitim
Danimarkada Egitim
Yeni Zelendada Egitim
Norvecte Egitim
Macaristanda Egitim
Rusyada Egitim
Estonyada Egitim
Öğrenci Danışma Hattı
0041763960034
info@see-on.com

 

Fransada Yasam


Fransa'da Yasam

Fransa’da yüksek öğretim çok köklü bir geleneğe sahiptir.  Fransa, Dünya'ya kazandırdığı buluşları ile (Hızlı tren, HIV virüsünü keşfetmek vb.) ülkesinde verilen eğitimin kalitesini ispatlamaktadır.  Her yıl kaynaklarının %20’sini eğitime ayıran Fransa’da eğitim almak, aynı zamanda Avrupa’nın kalbinde olmak demektir.

Böylesi kaliteli bir eğitim için, ücretlerin uygun olması da, Franda’da eğitimi öğrenciler için cazip hale getirmektedir.

Aynı zamanda Fransa ile Türkiye arasında çok sayıda uçuş gerçekleşmesi bu ülkede eğitim alan öğrenciler için avantajlı bir durumdur.

 

Fransa, Avrupa’nın en geniş yüz ölçümlü ülkesi, Avrupa Birliği’nin en etkin role sahip kurucu üyelerinden biri ve Dünya ekonomisinin en güçlü beşinci ülkesidir.  Nüfusu 61,725.000 olan Fransa’nın ana dili Fransızca’dır.  Dünya üzerinde ise iki yüz elli milyona yakın insan Fransızca konuşabilmektedir. 

 

Fransa kültürün beşiği ülkelerden biri olarak kabul edilmekte, her yıl milyonlarca turist Fransa’yı ziyaret etmek için bu ülkeye akın etmektedir. 

Avrupa Birliği’nin kurucu üyelerinden olan Fransa’da para birimi olarak Euro kullanılmaktadır.  Türkiye ile Fransa arası saat farkı bir olup, Türkiye ile Fransa arası sık sayıda uçuş seferleri düzenlenmektedir.  Başkent ise Paris'tir.

Fransa, Avrupa’nın sosyal ve kültürel açıdan en zengin ülkelerinden biridir.  Bu nedenle her yıl Dünya'nın en fazla turist çeken ülkeleri listesinde ilk sıralarda yer alır.  Fransa’da eğitim almaya giden öğrencileri onları vizyon sahibi yapacak bir çevre beklemektedir.

Fransa’da konaklama üniversite yurtlarında, özel yurtlarda ya da daire kiralama şeklinde olabilir.  Üniversite yurtlarında konaklama çift kişilik odada aylık €120, tek kişilik odada ise aylık €350 civarındadır.  Özel yurtlarda ise ücretler aylık €250 - €500 arasında değişmektedir.  Ev kiraları ise Paris’te pahalı olmakla birlikte diğer şehirlerde biraz daha uygundur.  Yaklaşık bin iki yüz müzenin bulunduğu, otuz bine yakın performans gösterisinin yapıldığı Fransa’da yabancı öğrenciler, uluslararası öğrenci kimlik kartlarını göstererek pek çok indirimden yararlanabilir.  Yaşam masraflarına örnekler vermek gerekirse: Fransa’da üniversite kantininde yemek €3, herhangi bir restoranda bir öğün yemek €10 civarındadır.  Aylık yaşam masrafları ise kalınan bölgeye bağlı olarak değişmekle birlikte €700 - €1,000 arasındadır.

Öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan biri de çalışma iznidir.  Fransa’ya öğrenci vizesi ile gidenlerin çalışma izni vardır.  Bu izin yılda 964 saat ile kısıtlıdır.  Bir öğrenci saat başı ortalama €6-8 arasında para kazanabilmektedir.  Bu nedenle her ne kadar çalışma izinleri olsa da, öğrencilerin tüm yaşam masraflarını bu şekilde karşılamaya güvenmemeleri gerekir.

 

3 aydan fazla süre ile akademik bir eğitim almak üzere Fransa’ya gidecek olan öğrencilerin “Öğrenci” vizesine başvurmaları gerekmektedir.  Öğrenci adaylarının Fransa öğrenci vizesine başvurabilmesi için, bir üniversiteden kabul almış olması ve ön kayıt yaptırması şarttır.  Vize başvurusu yapan öğrenci herhangi bir kurumdan burs almış değilse, Fransa’da bulunduğu sürede eğitim ve yaşam masraflarını karşılayabilecek durumda olduğunu ispatlaması gerekir.  Bunun için Fransa'da bulunan bir banka hesabında öğrencinin eğitim alacağı her ay için aylık minimum €430’luk bir meblağ bulunması gerekmektedir.

 

Hazırlanan evraklar ile ilk başvuru evrak incelenmesi için Campus France kurumuna yapılmalıdır. Dosya onaylandıktan sonra başvuru konsolosluğuna devredilecektir.

 

Fransa’ya 3-6 ay arası bir programa katılmak için gitmek isteyen öğrenciler  geçici öğrenci vizesine başvurmalıdırlar.

Öğrenci vizesini alan adaylar Fransa’ya girişlerini takib eden 2 ay içerisinde “Student Residence Permit” adı altında oturum izinlerini almak zorundadırlar.

Türkiye’den başvuru yapacak öğrenci adayları Ankara’da bulunan Elçilik ve İstanbul’da bulunan Konsolosluk’dan vize başvurularını yapabilmektedir. 

 

 


Web Tasarımı

Bilgi Formu / Info

Öğrenci Bilgi Formu

(PDF / Word)

Anmelden Formular

(PDF / Word)