Yurtdışı Eğitimler
Amerikada Akademi
İngilterede Eğitim
Kanadada Eğitim
Maltada Egitim
İtalyada Egitim
Fransada Egitim
Hollandada Egitim
Almanyada Egitim
Avusturalyada Egitim
Uluslararasi Bakalorya
Avusturyada Egitim
Bulgaristanda Egitim
Belcikada Egitim
Cınde Egitim
Finlandiyada Egitim
İsvecte Egitim
İspanyada Egitim
Danimarkada Egitim
Yeni Zelendada Egitim
Norvecte Egitim
Macaristanda Egitim
Rusyada Egitim
Estonyada Egitim
Öğrenci Danışma Hattı
0041763960034
info@see-on.com

 

Rusyada Yasam


 Rusya, her yıl milyonlarca turisti çekmeyi başarabilen bir ülkedir.  Bunun nedenleri arasında Rusya’nın çok zengin bir kültürel yapıya sahip olması gösterilebilir. 

Moskova, Rusya’nın en pahalı şehridir.  Bu nedenle öğrenciler için büyük şehirler dışında bulunan okulları tercih etmek maddi açıdan daha uygun olmaktadır.  Rusya’da eğitim alan öğrenciler bulundukları üniversitelerin yurtlarında konaklayabilir ya da ev kiralayabilir. 

Barınma, yeme – içme, ulaşım vb. tüm yaşam masrafları göz önüne alındığında, bir öğrencinin aylık yaşam masrafları bulunduğu şehre göre farklılık göstermekle birlikte ortalama 300 – 400 USD arasındadır.

Öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan biri de okul dışındaki vakitlerinde çalışıp bütçelerine katkı sağlayıp sağlayamayacaklarıdır.  Öğrencilerin Rusya’da öğrenci vizesi ile çalışması yasal olarak mümkün değildir.  Ancak bu kural zaman zaman uygulanmamakta, öğrenciler kafelerde, restoranlarda iş bulup çalışmaktadır.

 

   Rusya, on dört ülkeye sınırı bulunan yüz ölçümü oldukça geniş olan bir devlettir.  Sadece ülkenin başkenti Moskova’da 10 milyonu aşkın kişi yaşamaktadır. St. Petersburg, Novosibirsk, Nijni Novgorod, Yekaterinburg, Samara, Omsk, Çelyabinsk, Kazan, Perm, Ufa, Rostov na Donu ve Volgograd; Rusya’nın nüfusu yoğun diğer şehirleri arasındadır.  Ülkenin toplam nüfusu ise 141,681.000'dir.

Rusya nüfusunun yüzde seksenini Ruslar oluşturmaktadır.  Geriye kalan % 20’lik kısmı yoğunluklu olarak Ukraynalılar, Tatarlar, Ermeniler, Azerbaycanlılar, Kazaklar, Yahudiler ve Almanlar oluşturur.  Rusya’nın resmi dili Rusça, para birimi Ruble’dir.

Rusya, edebiyatta çok başarılı bir ülkedir.  Tolstoy, Dostoyevski, Çehov gibi ünlü yazarları dünyaca tanınmaktadır.  Ayrıca edebiyat dalında Nobel Ödülü kazanan Rus yazarlar vardır.

Rusya, lokomotif, radyo gibi icatlar yapmış, uzaya ilk insanı göndermiş bir ülkedir.

Rus Klasik Balesi de Dünya çapında tanınmaktadır.  Sadece Moskova’da yetmişten fazla tiyatro bulunmaktadır.  Bu özellikleri nedeniyle Rusya her yıl Dünya'nın pek çok ülkesinden milyonlarca turisti ağırlamaktadır.

Türkiye’den Rusya’nın çeşitli şehirlerine direk uçuşlar gerçekleşmektedir.

 

  Eğitim için Rusya’nın seçilmesinin nedenleri arasında, üniversite program ücretlerinin ve yaşam masraflarının çok uygun olması gösterilebilir.  Eğitim dili Rusça olan programlara kayıtlı olan öğrenciler Dünya'nın yoğun olarak konuşulan dillerinden birini de öğrenme ve geliştirme şansı bulur.

Moskova Devlet Üniversitesi, St. Petersburg Devlet Üniversitesi gibi okullar dünyanın en iyi okulları arasında listelenmektedir ve ülkedeki üniversiteler özellike Mühendislik alanında oldukça yüksek kalitede eğitim vermektedirler.

Rusya’da aynı zamanda Rusça dilini eğitim dili olarak seçmek istemeyen yüksek lisans öğrencilerinin İngilizce programları seçebilme imkanları da vardır.

Moskova dışındaki hemen hemen bütün şehirlerde yaşam maliyeti oldukça uygundur.

Hem eğitim ücretlerinin  hemde yaşam masraflarının uygunluğu Türk öğrencileri oldukça cezbetmektedir.

Rusya’nın Türkiye’de Ankara’da, İstanbul’da, Trabzon ve Antalya’da Konsoloslukları bulunmaktadır.  Öğrenciler vize başvurularını Konsolosluklar aracılığıyla yapabilmektedir.

 

  Öğrencilerin vize başvurusu yapabilmeleri için Rusya’da bir eğitim kurumundan kabul almaları, kayıt olmaları ve Rusya’da eğitim ve yaşam masraflarını karşılayabilecek finansal güce (ya da ailesinin bu güce) sahip olması gerekir.

 


Web Tasarımı

Bilgi Formu / Info

Öğrenci Bilgi Formu

(PDF / Word)

Anmelden Formular

(PDF / Word)