Yurtdışı Eğitimler
Amerikada Akademi
İngilterede Eğitim
Kanadada Eğitim
Maltada Egitim
İtalyada Egitim
Fransada Egitim
Hollandada Egitim
Almanyada Egitim
Avusturalyada Egitim
Uluslararasi Bakalorya
Avusturyada Egitim
Bulgaristanda Egitim
Belcikada Egitim
Cınde Egitim
Finlandiyada Egitim
İsvecte Egitim
İspanyada Egitim
Danimarkada Egitim
Yeni Zelendada Egitim
Norvecte Egitim
Macaristanda Egitim
Rusyada Egitim
Estonyada Egitim
Öğrenci Danışma Hattı
0041763960034
info@see-on.com

İsvicre Hakkında

 

Resmi ismiyle İsviçre Federasyonu, Alp dağlarının kıyısında Orta Avrupa’da yer alır ve denize kıyısı yoktur. Almanya, Fransa, İtalya ve Avusturya ile komşu olan ülke 1848 yılından beri federasyon olmasıyla dünyada benzeri olmayan bir yönetim sistemine sahiptir. Siyasi ve askeri tarafsızlığa sahip İsviçre, ülkeyi temsil konularında, konuşulan 4 dilden herhangi birisine öncelik vermemek amacıyla Latince’yi ana dil olarak göstererek resmi ismi "Confederation Helvetica" ile uluslararası arenada ülkeyi temsilen CH simgesini kullanmaktadır.

26 Kanton’dan oluşan İsviçre’nin nüfusu 7,4 milyondur.

İsviçre AB ülkesi değildir ve AB ülkelerinde olduğu gibi onların vizesini ya da para birimini kullanmaz. Ülkede kullanılan para birimi İsviçre Frankı’dır ve öğrenci olarak ülkeye gideceklerin aldığı vizede İsviçre Öğrenci Vizesi’dir.

Başkenti Bern olan İsviçre’nin Zurich, Bern ve Cenevre şehirlerinde havaalanları vardır ve Türkiye’den bu şehirlere ulaşım ortalama 2 - 2,5 saat uçuş süresi ile oldukça kolaydır. En çok tercih edilen havayolları THY, Flypgs ve Atlas Jet'tir. Türkiye ile İsviçre arasındaki saat farkı 1’dir.

 

 

Neden İsvicre

 

İsviçre’de öğrencilerin tercih ettiği şehirlerin arasında, Zürich, Basel, Cenevre, Bern ve Lozan bulunmaktadır.

Eğitim ve yaşam standartlarının çok yüksek, suç oranlarının oldukça düşük olduğu, gelişmiş sağlık sistemi ve mükemmel sosyal ve kültürel hayat ile kayak cenneti olarak İsviçre, öğrencilerin tercih ettiği ülkelerin başında geliyor.

Özellikle finans, turizm ve otelcilik, ekonomi ve bankacılık sektörlerinin desteği ile bu alanlarda eğitim veren üniversitelerin uluslararası tanınırlılıkları İsviçre’yi tercih etmenin önemli sebeplerinden birisidir.

İsviçre, kozmopolit yapıya sahip olan bir ülke olarak öğrencilere farklı yabancı dillerini geliştirme olanaklarını da sağlamaktadır. Birçok Türk öğrenci İsviçre’de Almanca, Fransızca ve İtalyanca dillerini pratik edebilmekte ve ya bir yandan İngilizce eğitim alırken bir yanda da diğer dilleri öğrenebilmektedir.

Ülkede yaşayan Türk nüfusunun oldukça fazla olması, ve Türkiye’den ulaşımın oldukça kolay olması sebepleri de İsviçre’yi Türk öğrenciler için cazip kılan diğer etmenlerdir.

Dünya sıralamalarında yer alan üniversitelerinde çok yüksek standartlarda eğitim alma şansını yakalayabilmek için tercih edilecek ülkelerin başında geliyor.

 

 

İsvicre'de Yasam

 

İsviçre’de devlet üniversitelerinin öğrenci sayısı çok fazla olduğu için yurt konaklamalarında özellikle büyük problemler yaşanabilmektedir. Yurtlar neredeyse bir sene öncesinden doluyor denebilir. Genellikle Türk öğrenciler şanslılarsa başvurdukları üniversitenin yurtlarında konaklama imkanına sahip olabilirler ancak bir çok öğrenci ev paylaşımı yönetimi ile konaklamasını sağlamaktadır. Yurtların yetersizliği sebebiyle konaklama ihtiyacı olan birçok öğrencinin arayışı ile ev paylaşımları oldukça meşhurdur İsviçre’de.

Yaşam standartları oldukça yüksek olan İsviçre’de öğrencilerin bir aylık yaşam masrafı için ortalama CHF 1,500 ayırması gereklidir.

Yabancı öğrencilerin İsviçre’de çalışma izni derslerini aksatmayacak şekilde haftada 15 saattir.

 

 

İsvicre Vizesi

 

İsviçre’de eğitim alabilmek için gerekli olan öğrenci vizesi başvurusunu yapabilmek için İstanbul, İzmir, Çanakkale, Tekirdağ, Edirne, Kocaeli, Balıkesir, Aydın, Manisa, Muğla gibi şehirlerde ikamet edenler İstanbul İsviçre Başkonsolosluğuna müracaat etmek zorundadırlar. Vize başvuruları yolculuk tarihinden en erken 3 ay öncesine kadar yapılabilir. Vize başvuruları sadece randevu alınarak yapılabilir ve İsviçre Konsolosluğunun randevularını IKS isimli şirket organize etmektedir.  Randevu alma bedeli olarak IKS’ye ödenmesi gereken tutar 23 TL’dir. Randevuları telefon ile almak mümkün değildir sadece şahsen veya faks ile randevu talep edilebilir.

Vize ücreti €60’dur. İsviçre konsolosluğu tarafından istenen tüm evraklar tamamlandıktan sonra yapılan başvurular İsviçre’de ki yetkili kantonun göçmenlik bürosuna gönderilir. Göçmenlik bürosundan cevabın gelmesi 8-12 haftayı bulabilmektedir bu nedenle okul başlangıç tarihlerinden oldukça erken bir zamanda vize başvurularını gerçekleştirmek gerekmektedir.

Hangi evrakların hazırlanması gerektiği konusunda başvurunuzu yapmadan önce tüm İNEQ Yurtdışı Eğitim kayıtlı öğrencileri bilgilendirileceklerdir.

 

 

 

Web Tasarımı

Bilgi Formu / Info

Öğrenci Bilgi Formu

(PDF / Word)

Anmelden Formular

(PDF / Word)